Informace o nás

Historie a současnost.

Vinotéka byla založena v roce 1990. Při vinotéce byl založen  roce 1997 Klub dobrého vína.

Zpočátku se jednalo o specializovanou prodejnu vína.Výraz vinotéka se začal používat až mnohem později a vyjadřoval svým významem skutečnou královnu obchodu s vínem.

Vinotéka Obůrka byla prvním průkopníkem soukromého obchodu  s vínem na území Brna. V celé České republice bylo do roku 1996 vinoték počítaných  pouze na desítky.

Obůrka zažila skutečný stav zrodu, prošla nelehkými podmínkami přechodu z minulého do současného režimu. Ze zastaralých a nedostatečných způsobů nabídky, přes období rozvoje a následné expanze ve vinařství.

Víno jako obor okouzlil a nadchnul majitele a provozovatele v jedné osobě. Nadšení a smysl pro obor, dělaný s poctivým fortelem získával čím dál více příznivců. Vinotéka zažívala společně s vinaři nový rozměr v podobě nových a přicházejících technologií výroby vína. Uváděla na trh celou řadu nových, dříve neznámých odrůd vína, nových skvostných produktů jako je slámové a ledové víno.

Se vznikem vinařského zákona v roce 1995 přinesla doba nové významné změny a velké vzrušení do vinařských oblastí, stovek vinařských obcí a tisíců vinných sklepů.

Majitelé vinotéky se vzdělali mezi prvními na Valtické vinařské akademii a dosáhli diplomu dříve neznámého oboru sommeliera. Jejich přirozenou schopností bylo předávat poznatky a zkušenosti svým zákazníkům nejen při běžném prodeji vína, ale zejména na klubových večerech při odborně komentovaných degustacích. Naučili své klienty poznávat víno z jiného úhlu a odhalovali čím dál více tajemství tohoto nejušlechtilejšího alkoholického nápoje, který je navíc prospěšný lidskému zdraví. Názvy vín naší i světové produkce se dostávaly brzy do slovníku milovníků vína rovněž zásluhou vinotéky Obůrka.  Kolem tisíce klubových večerů a degustací umožnilo klientům poznat množství významných a vzácných osobností vinařského i kulturního světa.

Dvacet let trvající období uzavírá kapitolu naší vinotéky Obůrka na Horové ul. v brněnských Žabovřeskách. Jsme však nadále otevřeni kontaktům vinařského světa.

Pro naplnění svých cílů a představ hledáme novou formu a filozofii prodeje vína.

V uplynulém období provozu naší vinotéky a při četné osvětové činnosti jsme naučili své zákazníky správné orientaci při výběru, nákupu i kulturní konzumaci vína. Seznámili jsme je s vinařskými osobnostmi a umožnili bezprostřední poznání vinařského řemesla i v místech pro jednotlivce nedostupných. Společně jsme prošli cestou řemeslného fortelu, jedinečného vinařského umu a poctivosti. Dobrým lidem patří dobré a pěkné víno.

I zpětně si vážíme přízně zákazníků a děkujeme všem, kteří vinotéku Obůrka v Žabovřeskách navštěvovali po celá dlouhá léta. Víno je nápoj z nejušlechtilejších, nápoj sbližující lidi, tedy o důvod víc se jím i nadále zabývat.

/malá vizitka naší uplynulé činnosti viz stávající fotogalerie/